Katalog
Ładowanie...
Klasa karetki - wysokość karetki:
Parametry A i B - wysokość dolnego zaczepu widły od podłoża:
|
Klasa karetki - wysokość karetki:
Parametry A i B - wysokość dolnego zaczepu widły od podłoża:
|
Widły są najważniejszym elementem, który kojarzy się z tym pojazdem. Bez wideł wózek nie byłby tak wszechstronnym w procesie rozładunku, załadunku, magazynowania i logistyki urządzeniem. Widły można podzielić ze względu na kilka kategorii:
- mocowanie wideł: górne i dolne zaczepy do karetki wraz z zabezpieczeniem blokującym przesuwanie się na boki, z tuleją na montaż na rurę, przykręcane za pomocą śrub, a także wersja bez zawieszenia,
- powierzchnię roboczą: gładkie, o powierzchni antystatycznej - nieelektryzującej się, lub antypoślizgowe, stabilizujące ładunek o nietypowych kształtach,
- konstrukcję wideł: standardowe o przekroju w kształcie "L", odwrócone (montowane "do góry nogami"), składane, teleskopowe.
Przy wyborze wideł pojawia się kilka zagadnień. Najważniejsze z nich to: udźwig nominalny wózka (udźwig wózka nie może być większy niż suma nośności wideł), potrzebna długość wideł, środek ciężkości na którym obliczony jest udźwig widły, klasa karetki na którą przeznaczony jest ten element wózka. Klasa karetki dobierana jest poprzez zmierzenie odległości zaczepów płyty czołowej wraz z określeniem typu tej klasy, gdzie A to klasa standardowa, natomiast B to wersja z podwyższonym dolnym zaczepem mocującym.
Bardzo ważnym zagadnieniem na które należy zwrócić uwagę przy zakupie wideł jest wystawiany do nich certyfikat świadczący o właściwych parametrach osiągniętych podczas produkcji danej pary wideł. Na ateście otrzymanym wraz z widłami znajdują się takie informacje jak parametry (wymiary) wideł, ich udźwig zależny od przekroju widły i numer fabryczny, które to informacje muszą być identyczne jak stan faktyczny wideł.