Hamulce

Hamulce Jest 286 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 18 z 286 elementów
Pokazuje 1 - 18 z 286 elementów

Układ hamulcowy wózka widłowego

Hamulce wózka widłowego mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy tym urządzeniem. Przewożąc ciężki ładunek na widłach lub zbliżając się do rampy załadowczej, rozładowywanej naczepy samochodu i w innych sytuacjach prawidłowe działanie hamulców uchroni osobę kierującą wózkiem widłowym przed nieszczęśliwym wypadkiem w miejscu pracy. Zahamowanie w odpowiednim momencie, nie tylko ustrzeże operatora przed utratą zdrowia, ale również nie wpłynie negatywnie na otoczenie wózka widłowego, a także na inne urządzenia i maszyny w pobliżu.

Elementy budowy hamulców 

Układ hamulcowy widlaków składa się z hamulca zasadniczego, który wpływa na stopniowe zmniejszenie szybkości poruszającego się wózka, a ostatecznie do jego zatrzymania się. Hamulec ten zwykle uruchamiany jest pedałem hamulca, który uruchamia pompkę hamulców i wprowadza płyn hamulcowy lub olej hydrauliczny do cylinderków hamulcowych, które rozpychają szczęki wewnątrz bębna hamulcowego.

Drugim typem hamulców jest hamulec postojowy zwany pomocniczym lub inaczej "ręczny". Hamulec ten zabezpiecza wózek widłowy przed poruszeniem się, np. przed stoczeniem się z miejsca postojowego na nierównym terenie. Bezpieczne unieruchomienie maszyny osiąga się poprzez zaciągnięcie dźwigni hamulca ręcznego, która naciąga, najczęściej dwie, linki hamulców biegnące do obu kół na przedniej osi napędowej.